حوله خیس حمام؛ خانه میکروب ها


حوله خیس حمام؛ خانه میکروب ها

حوله حمام یکی از لوازم بهداشت فردی است که بعد از استحمام، بدن را با آن خشک می‎کنند. این کار رطوبت روی پوست را برطرف کرده و به نظافت پوست کمک می‏کند. اما اگر به بهداشت حوله توجه نشود، چه اتفاقی می افتد و باید چه کار کرد؟

بخش سلامت تبیان

حوله خیس حمام

اگر به بهداشت حوله توجه نشود و به شکلی نامناسب شسته یا خشک یا نگهداری شود، به محل مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب‏ها تبدیل می‌شود. اما سوال این است که برای پیشگیری از این مشکل چه باید کرد؟ 

برای یافتن پاسخ این پرسش، پای صحبت‏های دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران نشسته‏ایم.

حوله‏ حمام هم می‏تواند موجب انتقال بیماری شود؟

بله؛ رطوبت عامل مناسبی برای رشد میکروب‏ها و قارچ‏هاست. میکروب‎ها پوست و وسایل مرطوب را دوست دارند و در محیط مرطوب ادامه حیات می‏دهند. به همین دلیل است که قسمت‏هایی از پوست بدن، مانند کشاله ران، زیر بغل و بین انگشتان پا که مرطوب می‏مانند، محل مناسبی برای رشد میکروب‏ها و قارچ‎ها است.

وقتی حوله با بدن تماس پیدا می‏کند، ممکن است میکروب‏ها و قارچ‏های روی پوست به آن منتقل شود و در صورتی که حوله مرطوب بماند و در محل مناسب خشک نشود، شرایط برای رشد و تکثیر میکروب‏ها فراهم می‏شود.

حال اگر فرد دیگری به طور اتفاقی از این حوله استفاده کند (البته مرسوم نیست و به هیچ وجه توصیه نمی‏شود که افراد از حوله دیگران استفاده کنند)، آلودگی به او نیز منتقل می‏شود و در صورت استفاده خود فرد از این حوله هم احتمال شدت آلودگی وجود دارد. 

برای پیشگیری از این مشکلات و جلوگیری از رشد و تکثیر میکروب‏ها و قارچ‏ها لازم است حوله به‌طور مناسب شسته و در محل مناسبی خشک شود.

گاهی‌وقت‏ها حوله‏ها بوی بدی می‏گیرند؛ چرا؟

وقتی میکروب‏ها در محل‏هایی مانند زیر بغل، کشاله ران و بین انگشتان رشد و تجمع پیدا می‏کنند، چربی پوست را تجزیه می‏کنند، این موضوع موجب ایجاد بوی بدی می‏شود. این اتفاق ممکن است در حوله هم بیفتد.

بهتر است حوله ها در دمای بالای آب و در حد جوش شسته شوند،زیرا بیشتر میکروب‏ها در دمای بالای 76 تا 77 درجه سانتی‏گراد از بین می‌روند

اگر میکروب‏ها و چربی‎های پوست در حوله بمانند و حوله به‌طور مرتب شسته نشود و به شکل مناسب خشک نشود، در این حالت رشد و تکثیر میکروب‏ها بوی بدی ایجاد خواهد کرد که این حالت نشان‌دهنده وجود میکروب‏ها و رشد و تکثیر آنها روی حوله است.

حوله حمام هرچند وقت یک‏بار باید شسته شود؟

این موضوع بستگی به این دارد که فرد چقدر از حوله استفاده ‏کند. اما به طور کلی توصیه می‏شود حوله حمام پس از هر 2 تا 3 بار استفاده شسته شود. پس از هر بار استفاده هم حتما به‌طور مناسب خشک شود.

یعنی چه‌طور؟

نباید پس از استحمام و استفاده از حوله آن را گوشه‏ای بیندازند یا در حمام و محلی تاریک و مرطوب قرار دهند. بهتر است در محل مناسبی که هوا جریان دارد، روی بند رخت و زیر نور خورشید قرار دهند تا رطوبت حوله به طور کامل از بین برود.

پس از شستشوی حوله باید آب آن گرفته شده و روی بند رخت خشک شود. در صورت استفاده از خشک‏کن هم بهتر است وقتی حوله‎ها تا 80 درصد خشک شد از دستگاه خارج شده و برای خشک شدن کامل زیر نور خورشید و در معرض جریان هوا قرار بگیرند.

خشک کردن حوله و لباس در هوای آزاد

دمای آب هنگام شستشوی حوله چه قدر باید باشد؟

بهتر است حوله ها در دمای بالای آب و در حد جوش شسته شوند. بیشتر میکروب‏ها در دمای بالای 76 تا 77 درجه سانتی‏گراد از بین می‌روند و به همین علت بهتر است حوله‏ها در آب با دمای بالاتر از این حد شسته شوند.

هنگام شستشوی حوله ‏ها لازم است از مواد ضدعفونی‏کننده استفاده شود؟

این موضوع بستگی به شرایط افراد و شدت بیماری آنها دارد، اما در شرایط عادی اگر حوله به‌طور مرتب شسته و به طور مناسب خشک شود، شستشو با مواد شوینده معمولی و آب با دمای بالا کافی است.

حوله‌ها‏ را باید جداگانه شست یا شستن آنها با لباس‏های دیگر هم مشکلی ندارد؟

بهتر است حوله‎ها به‌طور جداگانه شسته شوند، اما معمولا به‌خاطر ظرفیت ماشین لباسشویی و زمان کم، این اتفاق نمی‏افتد و افراد حوله و لباس را با هم در لباسشویی می‎ریزند. 

حوله‏ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند، چون در این صورت احتمال آلودگی و رشد و تکثیر میکروب‏ها در آنها بیشتر می‏شود

نکته‏ای که باید به آن توجه داشت، این است که افراد مبتلا به بیماری‏های قارچی و میکروبی پوست، زگیل و عفونت قارچی کشاله ران برای پیشگیری از انتقال بیماری به سایر افراد باید حتما حوله‏هایشان را جدا از سایر افراد خانواده شسته، نگهداری و خشک کنند.

پس از خشک شدن، حوله‏ ها چطور باید نگهداری شوند؟ لطفا درباره نگهداری و محل قرار دادن حوله‎ها پس از خشک شدن و نکات بهداشتی مربوط به آنها هم توضیح دهید.

پس از شستشو و خشک شدن حوله‎ها مشکلی وجود نخواهد داشت و کافی است حوله‎ها در محلی خشک و غیرمرطوب مثل کمد و کشوی مخصوصی که برای نگهداری آنها در نظر گرفته شده است قرار داده شوند. 

نکته‏ای که باید به آن توجه داشت این است که حوله‏ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند، چون در این صورت احتمال آلودگی و رشد و تکثیر میکروب‏ها در آنها بیشتر می‏شود.


منبع: هفته نامه سلامت

 نقل از ضربان زندگی

شب ها کمتر از 7 ساعت نخوابید


شب ها کمتر از 7 ساعت نخوابید

اگر هر شب کمتر از 7 ساعت بخوابید، مغزتان در طول روز راندمان درستی نخواهد داشت و اگر این کمبود خواب به طور مدام ادامه داشته باشد، بی شک سلامتی بدن تان به خطر خواهد افتاد.

فاطمه حلوایی – بخش سلامت تبیان

خواب شب

متخصصان بر این عقیده هستند که بدن هر فرد نیازهایی دارد و بدون شک نیاز بدن یک کودک با یک فرد بزرگسال یا سالمند متفاوت است. با این حال لازم است که همه هر شب 7 ساعت خواب مستمر و باکیفیت داشته باشند. 

بدون شک ما از بیخوابی های گاه به گاه حرف نمی زنیم. منظورمان افرادی است که به طور مکرر هر شب بین 4 تا 6 ساعت می خوابند. این افراد باید با پزشک مشورت کرده و اصلاحاتی در برنامه زندگی شان داشته باشند. چون لازم است که افراد به طور متوسط بین 7 تا 9 ساعت خواب شبانه داشته باشند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در خوابیدن مشکل دارید و یا به طور مکرر بیخوابی می کشید، این مطلب را مطالعه کنید.

بهداشت خواب در بین فضانوردان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فضانوردها بهداشت خواب را به خوبی بلد بوده و ارزش آن را می دانند. واقعیت زندگی کردن در فضا به مدت طولانی ، فضانوردان را مجبور می کند تا به ریتم خواب خود پایبند باشند و اجازه ندهند نظم بیولوژیک بدن شان به هم بریزد. 

فضانوردان در طول اقامت شان در ایستگاه های فضایی، می توانند زمین را در چرخه آرام خود و طول خورشید را در گوشه ای از جهان و در همان زمان غروب آن را در گوشه ای دیگر نظاره کنند. 

این افراد در فضا تماس خود را با نور و تاریکی از دست می دهند و این مسئله روی سیکل خواب و بیداری شان تاثیر دارد. اثرات از دست دادن ریتم خواب مشکلات جدی برای سلامتی دارد. 

برای داشتن خوابی باکیفیت و خوب باید یک ساعت قبل از خواب تلفن همراه، رایانه و تلویزیون را خاموش کنید

به همین دلیل نیز ناسا پژوهش های زیادی روی ساعت بیولوژیکی بدن انجام داده و توصیه های مفیدی را برای حفظ سلامت و بهداشت خواب فضانوردان ارائه کرده است. در این مطلب به این توصیه های علمی اشاره می کنیم.

ساعت بیولوژیکی بدن را حفظ کنید

بدن ما یک ساعت درونی دارد که به ساعت بیولوژیکی بدن معروف است. لازم است که نظم این ساعت حفظ شود. این ساعت باعث کنترل تغییرات فیزیولوژیکی لازم در طول 24 ساعت شبانه روز می شود. 

پیروی کردن از یک برنامه منظم برای خوردن و رفتن به رختخواب در ساعت مشخص باعث حفظ نظم ساعت بیولوژیکی بدن می شود. هر چه بیشتر به این ریتم احترام بگذارید بدن تان سالم تر و شاداب تر می ماند. 

بدون شک نمی شود هر روز سر ساعت مشخص به رختخواب رفت. بخصوص در این زمان که با ظهور تکنولوژی و تلفن های هوشمند، خواب بر خیلی ها حرام شده است. اما با این حال تا حد ممکن باید به این ساعات مشخص پایبند ماند و بین 7 تا 9 ساعت در شب خوابید.

محیط را آماده خوابی راحت کنید

برای خوابیدن، محلی تاریک را انتخاب کنید. در این صورت است که مغزتان می تواند پروسه خواب و بیداری را کنترل کند. اگر مجبور هستید در طول روز بخوابید، پرده ها را بکشید و چراغ ها را خاموش کنید. 

حواستان به دستگاه های برقی باشد. برای داشتن خوابی باکیفیت و خوب لازم است که یک ساعت قبل از خواب تلفن همراه، رایانه و تلویزیون را خاموش کنید. درست است که کمی دشوار به نظر می آید، ولی بهتر است برای سلامت بدن تان این کار را انجام دهید.

گل و گیاه داخل خانه

دمای مناسب و بوی مطبوع لازمه خوابی راحت

شاید به نظرتان کم اهمیت بیاید، اما دمای اتاق خواب مهم است. دمای ایده آل برای اتاق خواب بین 15 تا 22 درجه است. 

یادتان باشد که بوی نامطبوع و هوای کثیف در اتاق خواب باعث اختلال در خواب شده و حتی کابوس ایجاد می کند. بهتر است برای خوشبو کردن اتاق خواب تان از رایحه  وانیل یا اسطوخودوس که آرام بخش هستند استفاده کنید.

یک ساعت استراحت قبل از خواب را تجربه کنید

اگر شب ها کمتر از 7 ساعت می خوابید، یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب، خودتان را آماده کنید. قبل از هر کاری نیز لوازم برقی را خاموش کنید. در وضعیت راحتی قرار بگیرید. کتابی بخوانید. فکر خودتان را درگیر خواب و ترس از بیخوابی نکنید. 

چرت های کوتاه 15 تا 20 دقیقه ای به تنظیم ساعت درونی بدن کمک می کند

سعی کنید مغزتان را از مشغله های فکری، نگرانی های فردا و کارهای ناتمام خالی کنید و خودتان را در آرامش غرق کنید. کم کم بدون اینکه متوجه باشید خواب مغزتان را فرا می گیرد و خواب تان می برد.

چرت های کوتاه میان روز برای مقابله با بی خوابی

شاید به نظرتان تناقض آمیز بیاید. اما بهتر است بدانید که چرت های کوتاه 15 تا 20 دقیقه ای مفید است و بدن را شارژ می کند. یادتان باشد که چرت زدن بیش از این میزان برعکس عمل کرده و باعث ایجاد کسالت و مشکل در خواب شبانه می شود. چرت های کوتاه بین روز همچنین به تنظیم ساعت درونی بدن کمک می کند.

حرف آخر

در نهایت اینکه برای جبران خواب کمتر از 7 ساعت باید به دنبال کنترل مغزتان باشید. اگر با رعایت نکات ذکر شده نیز نمی توانید بر مشکلات خوابتان غلبه کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید. 

بهتر است عامل اصلی که مانع از خواب راحت و استراحت شما می شود را شناسایی کنید. پزشک متخصص کمک زیادی در جهت مقابله با بی خوابی های مزمن می کند.
نقل از ضربان زندگی

بواسیر و درمان بواسیر


بواسیر و درمان بواسیر
علل بواسیر چیست
– بواسیر از چه تولید مى‏ شود؟
– بواسیر اکثرا از ماده سودائى یا از ماده خون سودائى تولید مى‏ شود. کم اتفاق افتد که از بلغم به وجود آید، و اگر بواسیر از بلغم تولید شود، به تاول یا به حباب مانندهاى داخل شکم ماهى مى ‏ماند.

بواسیر

بواسیر

انوع بواسیر و علل آن:
بواسیر ازگیلى بیشتر از ماده سودائى خالص تولید مى‏ شود.
بواسیر توتى بیشتر به خون خالص منتسب است.
بواسیر دانه انگورى نسبتش میانگین سودا و خون است.

تا دهانه رگهاى مقعد باز نشوند، امکان به وجود آمدن بواسیر محال است؛ که این رأى جالینوس است. و از این سبب است که در موسم وزش بادهاى جنوب و در مناطق جنوبى بواسیر زیاد است.
اگر بواسیر دهان باز کرده و ماده از آن سیلان مى ‏کند، نباید ماده سیلانى را که خون است بند آورد مگر اینکه احساس کنى که دارد بیمار را به ناتوانى سوق مى‏ دهد. تا زانوى بیمار سست مى‏ شود، تا تپش غیر عادى قلب چیرگى مى ‏یابد و تا خون سیلان کرده از بواسیر سیاهرنگى را مى ‏بازد باید خونریزى ادامه داشته باشد. بهترین حالت امیدبخش در خونریزى بواسیر آن است که‏ خون کم‏ کم آید نه یکباره ریزش کند.

اگر زن به بواسیر مبتلا باشد و خون سیلان کرده از بواسیر به زهدان بریزد و با خون حیض بیرون آید، خوب است و بیمار بهره بیند، که باید طبیب با وسایلى که مى ‏داند این کار را انجام دهد و کارى کند که خون حیض به بیرون ریزش کند.
اکثر بیماران مبتلا به بواسیر رنگ رخسارشان زرد مایل به سبز است که این رنگ ویژه بواسیرداران است.
بسیار رخ داده است که بیمار مبتلا به بواسیر خون دماغ داشته و بواسیر خودبه ‏خود از بین رفته است.

درمان بواسیر :
در درمان بواسیر باید قبل از هر چیز به اصلاح بدن بپردازى و خون بد و ناپسندیده بدن را بیرون کشى. رگ صافن (رگ بالائى پاشنه در ساق) و رگ پشت پاشنه را بزن! اگر رگ آستر زانو را بزنى از هر دو بهتر است.

بر میان هر دو باسن بادکش بگذارى مفید است.

خلط سودائى را از بدن بیمار پاکسازى کن.

اگر علاج‏هاى ذکر شده لازم باشد و آنها را اجرا کنى، حالات کبد و طحال نیز اصلاح مى‏ شوند و خون بدجنس ناپسند تولید نمى‏ کنند. بعد از آن اگر درد و آماس و بادکردگى نباشد، زیاد به معالجات دیگر نیاز نیست؛ زیرا ممکن است در اثر معالجه ناسور و ترک بردگى رخ دهد.

باید حتى ‏الامکان کوشش کنى که شکم بیمار نرم باشد، نکند قبض باشد و مدفوع خشک و سخت مقعد را آزار دهد و بلا را دو چندان کند. براى نرم نگهداشتن شکم در این حالت داروهایى را تجویز کن که در علاج بواسیر دست دارند.

باید به هر وسیله‏اى که ممکن است بواسیر کر و کور را باز کنى و خون از آن جارى سازى تا فروکش کند یا تا خون سرخ رنگ صاف و بدون ماده سودائى از آن آید. اگر از علاج طبیعى با وى برنیامدى، باید ناسور را ببرى یا خشک گردانى و از شرش رهایى یابى؛ مثلا با علاجى که ناسور را مى‏ سوزاند آن را بسوزان!

این را نیز بدان! که خونى که از اثر بواسیر از مقعد بیرون مى ‏ریزد، بیمه‏ ایست نسبت به بیماریهاى خوره‏اى، دیوانگى، مالیخولیا، صرع سودائى، بادسرخ، جوشهاى گاورسى، سرطان، پوست‏اندازى، گرى (جرب)، قوباء، جذام، ذات الجنب، ذات الریه و سرسام.

اگر خونى که عادتا باید از بواسیر بیرون ریزد، حبس شود و بند آید، از بروز بیماریهاى فوق بیم داشته باش! و نیز بیم بیمارى استسقا مى ‏رود، زیرا خون بواسیر که باید پخته شود، بند آمده است که شاید در کبد ورم بدجنس و سخت را به وجود آورد، مزاج را به تباهى کشاند؛ بیم سل هم مى‏ رود، که ممکن است خون بدجنس بواسیر- که بند آمده است- به ریه برسد و درد و آزار آن را سبب شود.

اگر خونریزى بواسیر به حدّى بود که بیمار به غش کردن گرفتار شد، قاوت جو را با تباشیر و گل ارمنى قاطى کن و به گرمى به بیمار بده تا کم‏ کم بخورد.

داروهاى علاج بواسیر انواع و اقسام دارد؛ قسمى بازکننده بواسیر و برخى برهم آورنده دهانه بواسیر هستند، بخشى بند آورنده اسهال خونند که به حد افراط و بیش از اندازه لازم باشد، بخشى برنده بواسیرند و بخشى تسکین دهنده درد هستند. این داروها یا تناولى یا برداشتنى یا مایع پاشیدنى یا مالیدنى یا گذاشتنى یا گرد پاشیدنى یا داروى بخورى یا آبهایى هستند که بیمار در آنها نشیند و یا بند آورنده هستند. و همه این داروها یا داروى تک و ساده و یا داروهاى ترکیبى مى‏باشند.

این را بدان! اگر بواسیر و خونریزى بواسیر نوبتى است و همیشگى نیست و گاهى هست و گاهى نیست، حب مقل در علاجش بسیار تأثیربخش و مفید است. اما اگر بواسیر ثابت و همیشگى است و نوبتى نیست، حب مقل اثر چندانى ندارد.
اگر همراه بواسیر ترک بردگى مقعد و ورم مقعد هست، نخست به علاج ترک و ورم بپرداز و بعدا بواسیر را معالجه کن! اگر مقل در روغن زردآلو حل شود، در علاج بواسیر و ترک مقعد داروى خوبى است.

تهیه و تنظیم از تیم پژوهشی بوعلی باب سلامتی
www.boalii.ir
منبع :
ابن سینا، حسین بن عبد الله – مترجم: شرفکندى، عبد الرحمن، قانون (ترجمه شرفکندى)، ۸جلد، سروش – تهران، چاپ: دهم، ۱۳۸۹ ه.ش.

استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع طبق ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه‌ای مورد پیگیری قرار خواهد گرفتضربان زندگی

سیب زمینی ایرانی بخوریم نه آلوی ملکم


سیب زمینی ایرانی بخوریم نه آلوی ملکم

سیب زمینی ایرانی بخوریم نه آلوی ملکم

 سیب زمینی از زمان ناصرالدین شاه قاجار و توسط سرجان ملکم سر حلقه فراماسونری در ایران وارد کشور شد. آن زمان ایرانی ها در قیمه مقدار زیادی آلو خصوصاً آلوبخارا می ریختند که فواید بسیاری دارد.
سیب زمینی وارداتی ملکم خان مثل سیب زمینی های امروزی بزرگ و به اندازه سیب نبود بلکه کوچک و در ابعاد آلو بود به همین دلیل سیب زمینی در ابتدای ورودش به ایران به آلو ملکم مشهور بود حتی هموطنان در برخی شهرها مانند شیراز هنوز به سیب زمینی آلو می گویند.

در واقع با این فریب سرجان ملکم فراماسونر سیب زمینی تراریخته که یک ماده غذایی ناسالم و غیر بومی ایران است، جایگزین آلویی شد که فواید بی شماری دارد.

در آن زمان ایرانی ها از سیب زمینی ایرانی که امروزه به سیب ترشی مشهور شده استفاده می کردند. در منابع مکتوب هم ذکر شده که آشپز ناصرالدین شاه تأکید کرده که از آلو ملکم در قیمه استفاده نکنند و خودش هم از سیب زمینی ایرانی (ترشی) استفاده می کرده است که تا آن زمان برای ترشی سازی مرسوم نبوده است.

به مرور زمان استفاده از سیب زمینی (آلو ملکم) جای سیب زمینی ایرانی را گرفت و مصرف سیب زمینی ایرانی فقط و فقط محدود به تهیه ترشی شد.

در حالیکه سیب زمینی ایرانی دارای قندهای مفید در درمان و کنترل بیماری قند می باشد، اما نوع تراریخته آن (آلو ملکم) باعث بالا رفتن قند در افراد دیابتی می شود. بیماران دیابتی به راحتی می توانند از سیب زمینی ایرانی (ترشی) استفاده کنند و نگران بالا رفتن قند خود نباشند.

عمر ورود این سیب زمینی موجود در بازار با عمر ورود گوجه فرنگی، چای سیاه تراریخته و هویج فرنگی به ایران یکی است.

ما باید با علم و اطلاع دقیق از پیشینیه  تاریخی خود، راه سوء استفاده های جدید دشمنان سلامت مردمان خود را سد کنیم.

SIBZAMINI-TELE

GMO آشپز ناصرالدین شاه آلوی ملکم ارگانیک اصلاح بذر ایمنی زیستی تراریخته تراریخته‌ها ترور مخالفان تراریخته‌ها توطئه‌ صهیونیسم دستکاری ژنتیکی ژنتیکی سر جان ملکم سیب ترشی سیب زمینی ایرانی قاچاق رسمی میوه خارجی قاچاق میوه خارجی کشاورزی ارگانیک گروه هیئت تحریریه مجموعه احیای سلامت مافیا مافیای تراریخته‌ها محصولات‌ تراریخته محصولات دستکاری شده ژنتیکی محصولات ژنتیکی مقاومت اروپایی‌ها در برابر تراریخته ها میوه خارجی نفوذ مافیای تراریخته‌ها واردات تراریخته‌ها واردات قانونی تراریخته‌ها

به نقل از ضربان زندگی

خروسک؛ آزاردهنده اما موقت


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر عفونت تنفسی ناشی از ویروس‌ها بویژه ویروس پارا آنفلوآنزا رخ می‌دهد و التهابی قابل توجه در حنجره، نای و حتی برونش‌ها ایجاد می‌کند.

فرآوری: نیره ولدخانی – بخش سلامت تبیان

خروسک

علل بیماری

عفونت و التهاب نای باعث بروز خروسک یا کروپ در اطفال می شود. عواملی مانند آلرژی، عفونت دستگاه تنفسی، هوای سرد و سابقه ابتلا به بیماری ، خروسک را تشدید می کنند.

در بیشتر موارد، سرماخوردگی باعث بروز خروسک در کودکان می شود. اغلب اوقات خروسک با حمله در شب به وجود می آید.

نشانه‌های بیماری

در زمان بروز خروسک بخش هایی از بدن مانند نای، حلق و حنجره دچار التهاب می شوند. سرفه خشک، تنفس تند، ناتوانی در خوردن و آشامیدن، تب شدید، آبریزش بینی، تنفس همراه با صدای خروس و کبودی لب از علایم این عارضه است.

بیشتر بیماران یک تا سه روز قبل از شروع علائم انسدادی دچار آبریزش بینی، فارنژیت، سرفه و تب خفیف می‌شوند. سپس دچار سرفه‌های خشن ـ که شبیه به پارس‌کردن سگ است ـ می‌شوند و گرفتگی صدا و شنیده شدن صدای تنفس در هنگام دم نیز ظاهر می‌شود.

در مواردی که انسداد شدید در مسیر راه‌های هوایی رخ دهد، کبودی در اندام‌ها و لب قابل مشاهده است. تب خفیف ممکن است ادامه یابد، هر چند گاهی شدید نیز می‌شود.

امروزه مانند گذشته از بخور سرد و مرطوب برای درمان خروسک استفاده نمی‌شود، زیرا در مطالعات جدید مشخص شده گاهی اثر تشدیدکننده بر بیماری داشته است

به طور مشخص علائم در شب، بدتر شده و طی یک هفته به طور کامل بهبود می‌یابند. بی‌قراری و گریه کودک، علائم را تشدید می‌کند. کودک ممکن است در وضع نشسته، احساس بهتری داشته باشد.

کروپ اغلب بین سنین سه ماهگی تا پنج سالگی کودک رخ می‌دهد و بیشترین بروز را در دو سالگی دارد.

تشخیص بیماری

در معاینه توسط پزشک، معمولا التهاب حلق و افزایش تعداد تنفس دیده می‌شود. برای تشخیص خروسک نیازی به گرفتن عکس گردن و مجاری هوایی نیست، ولی اگر هم عکسی گرفته شود معمولا تنگی مجرای زیر حنجره دیده می‌شود.

البته اگر علائم در این بیماری غیرطبیعی باشد، پس از پایدار کردن وضع تنفسی بیمار، می‌توان از عکس گردن اطلاعات بیشتری به دست آورد و موارد دیگر مانند وجود جسم خارجی در مجاری هوایی، عفونت باکتریایی نای و اپیگلوتیت حاد را می‌توان تشخیص داد.

عوارض خروسک

بیماران دچار عوارضی مانند عفونت گوش، عفونت باکتریایی نای، انسداد شدید راه هوایی، عفونت ریه ، آرتریت، ذات الریه (پنومونی) و برونشیول تنفسی می شوند.

درمان بیماری

بازکردن راه هوایی، عکسبرداری، لارنگوسکوپی، استفاده از بخور گرم، کاهش استرس و اضطراب از راه های درمان بیماری خروسک است.

اساس درمان خروسک، مراقبت از راه هوایی و پیشگیری از انسداد مجرا و بهبود اکسیژن‌رسانی است. از اقداماتی که موجب بی‌قراری کودک می‌شود باید اجتناب کرد.

امروزه مانند گذشته از بخور سرد و مرطوب استفاده نمی‌شود، زیرا در مطالعات جدید مشخص شده گاهی اثر تشدیدکننده بر بیماری داشته است، ولی بخور دارویی اپی‌نفرین بسیار کمک‌کننده است. 

استفاده از کورتون‌های خوراکی یا تزریقی از درمان‌های موثر دیگر است.

معمولاً فرد مبتلا به خروسک مجدد به این بیماری دچار نمی شود، به جز در کودکان مبتلا به آسم که معمولاً مستعد ابتلا به خروسک می باشند

در مواردی که بیمار دچار تنگی نفس پیشرونده، کاهش هوشیاری و بی‌اشتهایی می‌شود، بهتر است در بیمارستان بستری شود تا از وی مراقبت بیشتری به عمل آید.

نکاتی که باید در مورد خروسک بدانیم 

– مصرف انواع آنتی بیوتیک در درمان این بیماری تأثیری ندارد.

– معمولاً فرد مبتلا شده به خروسک مجدد به این بیماری دچار نمی شود، به جز در کودکان مبتلا به آسم که معمولاً مستعد ابتلا به خروسک می باشند.

– تا زمانی که تنفس کودک با سختی و اشکال همراه می باشد لازم است یک بزرگسال به صورت مداوم از او مراقبت کند و حتی مدتی بعد از کاهش علایم هر سه ساعت یک بار از خواب بیدار شده و کودک را کنترل کند که آیا به راحتی نفس می کشد یا خیر.

– برای جلوگیری از عود زودهنگام خروسک لازم است تا سه شبانه روز پس از رفع علایم تنفسی، همچنان هوای اتاق کودک را با بخار آب مرطوب نگه دارید.

– کودکان مبتلا به خروسک باید از مصرف شیر خودداری کنند. نوشیدن مایعاتی مانند آب، آبمیوه و چای در کاهش این بیماری تاثیر بسزایی دارد.

– پسران بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. در زمان بروز علایم بیماری خروسک، برای کاهش و درمان آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.


منابع:

جام جم آنلاین

باشگاه خبرنگاران جوان

طب روز

 نقل از ضربان زندگی

روش هایی برای رفع پینه پا


روش هایی برای رفع پینه پا

پینه ی پا یک برآمدگی استخوانی است که از کنار انگشت بزرگ پا بیرون زده است. پینه ها زمانی سربرمی آورند که استخوان انگشت بزرگ پا منحرف شده و انگشت شست به سمت انگشت دوم خم گردد. این فشار وارده، مفصل انگشت شست پا را به سمت بیرون هل می دهد.

زینب حکیمی – بخش سلامت تبیان

پینه پا

پینه ها اول کوچک هستند، اما به مرور زمان بدتر می شوند. فشار روی مفصل می تواند ایجاد عفونت کرده و آن را قرمز و متورم کند و چون مفصل با هر قدم شما در هنگام راه رفتن، بیشتر خم می شود، پینه بزرگ تر و دردناک تر شده و قدم زدن برایتان دشوارتر می شود. 

بدتر اینکه اغلب افراد در هر دو پایشان دچار پینه می شوند. قبل از اینکه قدم بیشتری بردارید، این راه ها را برای رفع پینه ی پایتان امتحان کنید.

کفش معقول

علت اساسی تشکیل پینه ی پا ژنتیکی است. بیشتر افراد دارای پینه ی پا، پای صاف و یا انگشت پایی که به طور ارثی به سمت داخل رفته است را دارند.، این حالات، پا را بیشتر مستعد ابتلا به پینه می کند. 

اما کفش های تنگ و نوک تیز هم می توانند آغازگر پینه باشند. کفش های پاشنه بلند نیز که فرد را وادار به هل دادن بیشتر پا به سمت جلو می کنند نیز مشکل می آفرینند. بنابراین جای تعجب نیست که 90 درصد از پینه های پا در زنان رخ می دهد.

در اغلب موارد، درد پینه پا را می توان با تعویض کفشی که به اندازه کافی جادار است و به انگشتان اجازه ی حرکت آزادانه را می دهد، کنترل کرد. محفظه ی مربعی شکل انگشتان پا مطلوب ترین حالت یک کفش است. 

کفش پاشنه کوتاه (نه بیشتر از 2.5 سانتی متر) یک کفش ایده آل است. اما اگر همچنان اصرار دارید از کفش های پاشنه بلند استفاده کنید، حداقل از آن نوع که پاشنه ی کوتاه تر و پهن تری دارد استفاده کنید. از کفش هایی استفاده کنید که جنسی طبیعی (چرم) دارند، زیرا الیاف مصنوعی موجب تعریق زیاد پا و در نتیجه تاول می شوند. 

اگر کفش تان فضای کافی دارد، می توانید با استفاده از پدهایی مخصوص از اصطکاک پینه ی پا جلوگیری کنید

نکته ای دیگر که باید در هنگام انتخاب و پوشیدن کفش به آن دقت کنید این است که کفش هایی که در قسمت محفظه ی انگشتان پا دارای درز هستند نامناسب اند و پینه ی پا را تحریک می کنند.

یخ

از یخ پیچیده شده در پارچه نازک و یا حوله کاغذی بر روی مفصل انگشت بزرگ پا برای 10 تا 20 دقیقه استفاده کنید. یخ رگ های خونی را منقبض کرده و درد پینه و تورم آن را کاهش می دهد.

دارو

داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب موضعی و خوراکی (NSAID) مثل استامینوفن، ایبوپروفن و یا ناپروکسن می توانند به کنترل درد پینه ی پا کمک کنند. در موارد پینه ی شدید ، تزریق مستقیم کورتیزون به مفصل، تورم و احساس ناراحتی را کاهش می دهد. از آنجا که تزریق یک روش موضعی است می تواند بهتر از قرص عمل کند. اما چون ممکن است التهاب دوباره رخ دهد، تأثیر آن موقتی است. 

پد محافظ

اگر کفش تان فضای کافی برای جای دادن این وسیله دارد، شما می توانید با استفاده از ژل ها و یا پدهایی مخصوص از اصطکاک پینه ی پا جلوگیری کنید. توصیه می شود از پدهای دارویی استفاده کنید، زیرا داری اسیدی است که می تواند موجب ساییده شدن پوست پینه شود. برای بیماران مبتلا به جریان خون ضعیف یا آسیب عصبی، این گزینه می تواند مضر باشد.

ارتز

این وسیله در درون کفش ها جای داده می شود تا نیرویی که موجب پینه ی پا شده را اصلاح کند. ارتز، به درون رفتن غیر طبیعی را محدود کرده که به نوبه ی خود انگشت شست پا و استخوان در پا را تثبیت می کند. بنابراین علاوه بر به حداقل رساندن درد، ارتز نیز ممکن است از پیشرفت پینه جلوگیری کند.

جراحی تنها روشی است که واقعا پینه پا را اصلاح کرده و درد آن را از بین می برد

برای موارد شدید، از ارتز سفارشی استفاده می شود که به طور خاصی به پا شکل می دهد و اغلب لازم است. اما آن هایی که مشکلشان شدید نیست، می توانند ابتدا کفی OTC را امتحان کنند.

ورزش پا

تمرینات مخصوص پا نمی تواند پینه را درمان و یا از بروز آن جلوگیری کند. اما تقویت انگشتان و عضلات پا ممکن است درد و ناراحتی را تسکین داده و خستگی را رفع کند، مخصوصا اگر دچار ورم مفصل باشید. 

سعی کنید با انگشتان پا اشیای کوچکی مانند تیله را یکی یکی وارد یک کاسه بریزید، حتی اگر فقط انگشتان کشیده می شوند. همچنین می توانید با دست، انگشت شست پا را گرفته و به مدت ده ثانیه آن را بکشید. تکرار این تمرینات چند بار در روز کمک کننده است. 

جراحی

جراحی معمولا آخرین راه حل است، اما این تنها روشی است که واقعا پینه پا را اصلاح کرده و درد آن را از بین می برد. انواع مختلفی از جراحی وجود دارد و گزینه ها بسته به اینکه آیا تغییر شکل انگشت پا خفیف، متوسط یا شدید است، متفاوت اند.


 نقل از ضربان زندگی

گریه طولانی نوزاد خطرناک است


گریه طولانی نوزاد خطرناک است

با وجود اینکه چین های صوتی نوزادان برای گریه سازگار شده است، اما گریه ی طولانی می تواند با ایجاد گره های کوچک (ندول) منجر به سوزش و درد در چین های صوتی شده و از این طریق به نوزاد آسیب برساند.

فرآوری : نیره ولدخانی – بخش سلامت تبیان

گریه نوزاد

فهمیدن علت گریه نوزاد ممکن است در آغاز دشوار باشد، ولی باید توجه داشت که قسمت بزرگی از بچه بزرگ کردن آزمون و خطاست و والدین خیلی زود یاد خواهند گرفت که چگونه نیازهای کودک خود را پیش بینی کنند. 

شایع ترین دلایل گریه نوزاد

گرسنه ام

وقتی یاد بگیرید که نشانه های گرسنه بودن کودک خود (مثل نق نق کردن، سر و صدا راه انداختن و دنبال پستان مادر گشتن هنگامی که او را در آغوش می گیرید) را بشناسید، مشکلاتتان در سیر کردن او قبل از اینکه گریه کند کمتر می شود. وقتی کودکتان گریه می کند، اول مطمئن شوید که گرسنه نیست. 

شیر دادن ممکن است سبب قطع گریه کودک نشود، ولی اگر می خواهد همچنان شیر بخورد بگذارید به خوردن ادامه دهد. بعضی اوقات شیرخواران حتی بعد از اینکه شروع به شیر خوردن می کنند به گریه کردن ادامه می دهند، اما شما به شیر دادن ادامه دهید، چون هنگامی که معده اش پر شود از گریه کردن دست بر می دارد.

پوشکم را عوض کنید

بعضی کودکان به محض کثیف کردن پوشک خود، سر و صدایشان در می آید، اما بعضی دیگر اینطور نیستند. در هر صورت این هم یکی از دلایل گریه کردن کودکان است و خوشبختانه هم فهمیدن آن راحت است و هم برطرف کردن آن.

خوابم می آید

تحمل خواب آلودگی برای کودکان سخت تر از آن است که تصور می کنید. در واقع آنها به جای چرت زدن شروع به گریه می کنند، مخصوصا زمانی که بیش از حد خسته هستند.

سردم یا گرمم است

کودکان شیرخوار دوست دارند لباس زیاد و گرم داشته باشند (به عنوان یک قاعده کلی، هر چند تا لباس که خودتان پوشیده اید و از نظر دما احساس راحتی می کنید، باید یک لایه بیشتر به کودک شیرخوارتان بپوشانید). بنابراین گریه کودک ممکن است به این علت باشد که سردش شده است (مثلاً موقعی که کودک لخت است و شما در حال عوض کردن او هستید). 

اگر کودک شما بعد از شیر خوردن گریه و بیقراری کرد، ممکن است نیاز به آروغ زدن داشته باشد. پس او را به طور عمودی بغل کنید و به آرامی به پشت او بزنید یا پشتش را بمالید

بهتر است یاد بگیرید که چطور کودکتان را سریع و قبل از اینکه سردش شود عوض کنید. توجه کنید که کودک را زیادی نپوشانید، چون احتمال گریه کردن کودک وقتی که گرمش است در مقایسه با وقتی که سردش است کمتر است (اگر هم گریه کند خفیف تر است).

مرا بغل کنید

کودکان شیرخوار آغوش و نوازش زیادی را نیاز دارند. آنها دوست دارند صورت والدین خود را ببینند، صدایشان را بشنوند، به صدای قلبشان گوش کنند، و حتی می توانند بوی منحصر بفردشان (بخصوص شیر مادر را) تشخیص دهند. بعد از شیر خوردن، آروغ زدن و تعویض پوشک دوست دارند که شما آنها را در آغوش بگیرید. 

ممکن است شما فکر کنید که با این کار دارید کودکتان را “لوس” بار می آورید، ولی نگران نباشید. این مسئله در چند ماه اول زندگی اصلا مطرح نیست. البته کودکان از نظر اینکه چقدر بخواهند که شما آنها را در آغوش بگیرید با هم فرق دارند. بعضی از کودکان توجه زیادی را می طلبند و در مقابل بعضی دیگر می توانند مدت زیادی آرام بنشینند. اگر کودکتان توجه شما را می خواهد او را در آغوش بگیرید و یا در کنار خود بگذارید.

می خواهم آروغ بزنم

وقتی نوزاد از سینه مادر یا شیشه، شیر می خورد، مقدار زیادی هوا وارد معده او می شود. اگر این هوای اضافی از معده او خارج نشود، باعث ناراحتی او می گردد. لذا اگر کودک شما بعد از شیر خوردن گریه و بیقراری کرد، ممکن است نیاز به آروغ زدن داشته باشد. پس او را به طور عمودی بغل کنید و به آرامی به پشت او بزنید یا پشتش را بمالید.

دیگه بسه

هر چند کودکان شیر خوار به توجه زیادی نیاز دارند ولی ممکن است دچار “تحریک بیش از حد” نیز شوند. گاهی کودک بعد از گذراندن یک روز تعطیل در میان افراد خانواده و بستگان و یا در انتهای هر روز، ظاهرا بدون دلیل و بیش از حد طبیعی گریه می کند. 

برطرف کردن تمامی محرک های محیطی (شامل نور، صدا، بغل به بغل شدن) معمولاً برای نوزادان آسان نیست و این می تواند سبب خستگی آنها بدلیل فعالیت زیاد شود. در این شرایط نوزاد با گریه کردن خود در واقع می گوید “دیگه بسه!”. این مسئله معمولاً وقتی رخ می دهد که کودک خسته است. سعی کنید کودکتان را به جایی آرام و ساکت ببرید و بعد ببنید می توانید او را بخوابانید یا نه.

حالم خوب نیست

اگر تازه به کودک خود شیر داده اید و می دانید که راحت هم هست (گاهی کودک ممکن است بخاطر یک مسئله خیلی کوچک و پیش پا افتاده نظیر گیر کردن یک تار مو دور انگشت پایش و یا تماس مارک لباس با پوستش احساس ناراحتی کند)، ولی کودک همچنان گریه می کند، درجه حرارت بدنش را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید مریض نیست. گریه ناشی از بیماری معمولاً با گریه ناشی از گرسنگی فرق می کند و شما خیلی زود این مسئله را می فهمید.

مشکلات ناشی از گریه طولانی نوزاد

کودکان برای گریه سازگار شده اند. گریه ی عادی به چین های صوتی کودک آسیبی نمی رساند. چین های صوتی ساختارهای v شکلی هستند که وظیفه کنترل صوت را دارند و جایگاه آنها درون حنجره است. زمانی که این ساختارها آسیب می بینند، کودک ممکن است به صورت مزمن گرفتگی صدا پیدا کند و دچار درد شود.

برای جلوگیری از گریه کردن، کودکان نباید تنها گذاشته شوند. کودکان در پاسخ به برآورده نشدن نیازهای شان گریه می کنند، نه برای امتحان کردن والدین و نمایش اقتدار

ندول ها، برجستگی هایی هستند که بر اثر گریه ی بیش از حد و جیغ و فریاد ایجاد می شوند. بچه های دارای ندول اغلب صوت گرفته ای خواهند داشت. اما با این حال، گرفتگی صدا همیشه نشانگر وجود ندول نیست.

گریه ی طولانی می تواند باعث مشکلات دیگری در چین های صوتی نیز شود. زمانی که کوکان گریه ی بیش از حد دارند، ممکن است مخاط محافظ چین های صوتی شان به طور موقت از بین برود. این مسئله باعث گرفتگی کوتاه مدت صدا خواهد شد، اما به طور طبیعی پس از چند ساعت برطرف می شود.

به هر حال اگر کودکان گریه کردن را ادامه دهند، ممکن است چین های صوتی شان دچار آسیب بلندمدت شود.

پیشگیری از گریه کردن نوزاد

– برای جلوگیری از گریه کردن، کودکان نباید تنها گذاشته شوند. کودکان در پاسخ به برآورده نشدن نیازهای شان گریه می کنند، نه برای امتحان کردن والدین و نمایش اقتدار!

– بعضی متخصصین توصیه می کنند طی دوره های کوتاهی، به کودک اجازه داده شود تا با گریه کردن خود را آرام کند. حتی این متخصصین نیز هشدار می دهند که کودک نباید به مدت طولانی تنها گذاشته شود تا گریه کند.

– اگر گریه ی کودک شما بعد از چند دقیقه شدیدتر شد، مریض بود و یا صدایش گرفته بود، با برآورده کردن نیازهایش به او کمک کنید تا گریه اش متوقف شود.

– با توجه به قابل پیش بینی بودن اثرات گریه بر صوت کودک، می توان با رعایت نکات پیشگیری از ایجاد مشکلات بعدی از جمله اختلال در روند گفتار کودک مثل لکنت زبان جلوگیری کرد.


منابع:

سلامت نیوز

نی نی سایت

نی نی کدهنقل از ضربان زندگی

10 باور رایج در خصوص سیگار


10 باور رایج در خصوص سیگار

صحبت از مضرات سیگار حرف تازه ای نیست. حتی خود سیگاری ها هم به خوبی می دانند که با هر پکی که به آن می زنند تا چه حد سلامتی خود را به خطر می اندازند. ولی جالب اینجاست که با اعتقاد به برخی باورهای نادرست، تلاش در کاهش عذاب وجدان یا ترس های خود می کنند. اما اکثر این باورها از نظر علمی سندیت ندارند و تنها راه خلاص شدن از ترکیبات سمی سیگار ترک آن است. با ما باشید تا این باورهای رایج را بررسی کنیم.

فاطمه حلوایی – بخش سلامت تبیان

کشیدن سیگار

طبق آخرین اخبار از سایت جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، حدود 15 ‌درصد ایرانی‌ها سیگاری هستند. آنها سالانه 64 ‌میلیارد نخ سیگار مصرف می‌کنند که این میزان معادل 5.2 تریلیون تومان هزینه به خانواده‌های ایرانی تحمیل می‌کند. 

بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی سرانه مصرف دخانیات در ایران به‌طور متوسط 115‌هزار تومان است. مقایسه این رقم با سایر هزینه‌های خانوار نشان می‌دهد که ایرانی‌ها برای خرید حبوب، تعمیر مسکن و اقامت در هتل و مسافرخانه‌ها پول کمتری نسبت به سیگار مصرف می‌کنند.

گزارش‌های بانک مرکزی همچنین نشان می‌دهد که از ‌سال 85 تاکنون هزینه دخانیات در سبد خانوار ایرانی 3.7 برابر شده است. یکی از علت‌های مهم این موضوع افزایش قابل توجه تورم در طول این مدت است که باعث شده هزینه مصرف دخانیات در سبد هزینه‌های خانوار ایرانی حدود چهار برابر شود.

من تفننی سیگار می کشم و خطری برایم ندارد

این باور کاملا نادرست است. نتایج بررسی های متعدد علمی نشان داده است که حتی یک نخ سیگار در روز نیز خطرات جدی برای سلامتی دارد که می توان به تحریک انتهای نای به واسطه دود سیگار تا بروز تومورها در طولانی مدت اشاره کرد. 

یادتان باشد که مصرف 5 تا 7 نخ سیگار در روز به مدت چندین سال نیز همین اثرات را دارد، یعنی فرقی نمی کند شما تفننی و در روز یک نخ سیگار بکشید یا 7 نخ! در هر حال آسیب می بینید.

سیگار اراده را سلب می کند

این باور نیز اشتباه است. در خصوص سیگاری ها مسئله اراده مطرح نیست، بلکه مسئله مربوط به عادت می شود. اعتیاد به نیکوتین در همان بخشی از مغز قرار دارد که اعتیاد به حشیش واقع است. در واقع نیکوتین باعث ایجاد نوعی شادمانی و آرامش می شود و ضدافسردگی است. 

سیگار نیز اعتیادآور است، اما بر خلاف مواد مخدر دیگر یا الکل فرد را از نظر اجتماعی منفور نمی کند. بنابراین هر فرد سیگاری می تواند اراده کرده و سیگار را ترک کند.

سیگارهای لایت آسیب کمتری دارند

خیر. کاملا غلط است. استفاده از واژه «لایت» صرفا باعث فریب مصرف کننده می شود. در واقع سیگارهای لایت عاری از قیر هستند و این مسئله آنها را بی مزه می کند.

ورزش کردن خوب است، اما تاثیری در برطرف کردن مضرات سیگار ندارد

با این حال تولیدکنندگان طعم دهنده هایی به آنها اضافه می کنند که اثرات جانبی نامطلوبی روی ریه ها و مثانه و غیره دارد. به همین دلیل سیگارهای لایت بی خطر و بی ضرر نیستند و فقط از نظر شیمیایی ترکیب آنها متفاوت است.

توتون سیگار پیچ طبیعی تر است

خودتان را فریب ندهید. این باور غلط است. مزیت توتون سیگار پیچ این است که زمان زیادی برای آماده کردن و درآوردن سیگار می گیرد. بنابراین آتش زدن آن به سادگی و سرعت سیگارهای صنعتی نیست. در هر حال هیچ فرقی بین مضرات آن با سیگارهای معمولی نیست.

اگر مدت زمان طولانی سیگاری بوده اید، ترک کردن آن به هیچ دردی نمی خورد

حتی اگر بیش از پنجاه سال از سیگاری شدن تان می گذرد نیز می توانید از فواید ترک سیگار بهره ببرید. این باور اشتباه است. یادتان باشد که بعد از 48 ساعت که سیگاری آتش نزده اید، حفره های ریه شروع به خلاص کردن خود کرده و بدن نیکوتین را دفع می کند. 

رنگ پوست بهتر می شود و بوی دهان از بین می رود. قدرت بویایی و چشایی تقویت می شود. بنابراین گوش تان به این حرف ها بدهکار نباشد. حتی اگر 90 سال دارید، بدانید که ترک سیگار برایتان مفید است.

من ورزش می کنم، در نتیجه با مضرات سیگار مقابله می شود

خیر. ورزش کردن خوب است، اما تاثیری در برطرف کردن مضرات سیگار ندارد. یادتان باشد سیگار کشیدن باعث ایجاد جهش ژنتیکی در سطح سلول ها می شود و ورزش هیچ تاثیری بر روی این مکانیسم ندارد. اما اگر سیگار را ترک کنید، ورزش کردن باعث بهبود سلامتی تان خواهد شد.

نیکوتین مسموم کننده است

به عقیده متخصصان، نیکوتین اعتیاد آور و ماده مخدر است. نیکوتین سرطان زا نیست، اما باعث افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و آزاد شدن آدرنالین می شود. به خاطر وجود همین نیکوتین است که اعتیاد به دخانیات بروز می کند که ناشی از ترشح دوپامین در مغز و ایجاد نشاط است.

اگر سیگار را ترک کنم چاق می شوم

خیر. درست است که در حالت کلی سیگاری ها حدود دو کیلوگرم لاغرتر هستند، اما یادتان باشد که ترک سیگار باعث چاقی نمی شود، بلکه روش های جایگزین سیگار روی وزن تاثیر می گذارد. 

نیکوتین سرطان زا نیست، اما باعث افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و آزاد شدن آدرنالین می شود

در واقع افرادی که بعد از ترک سیگار 10 کیلوگرم چاق می شوند، افرادی هستند که سیگار را با چیزهای دیگری جایگزین کرده اند که چاق کننده هستند.

در واقع این افراد به دنبال راهی برای مقابله با میل به سیگار هستند. یادتان باشد که نیکوتین مانع از جذب مواد مغذی می شود.

سیگار افسردگی را کاهش می دهد

اشتباه نکنید. سیگار کشیدن راه مناسبی برای فرار از غم و غصه نیست. سیگار باعث خستگی کبد و کلیه ها شده و ضربان قلب را بالا می برد. تمیز کردن سموم حاصل از سیگار باعث ایجاد استرس فیزیولوژیکی می شود. 

اما زمانی که برای برطرف کردن احساسات منفی که باعث استرس تان می شود سیگار می کشید، فقط استرسی را با استرس دیگر جایگزین کرده اید. سیگار، افسردگی و اضطراب های شما را از بین نمی برد، بلکه بدن را دچار استرس های دیگری می کند.

من جوان هستم و چند سال بعد، سیگار را ترک می کنم

کار سختی است که یک جوان را قانع کرد تا سیگارش را ترک کند، چون قدرت و نیروی جوانی در آنها باعث می شود باوری به مضرات آن نداشته باشند. اما متاسفانه 40 درصد سیگاری های جوان در معرض انواع بیماری های مربوط به دخانیات قرار دارند. 

به همین دلیل هر چه زودتر اقدام به ترک سیگار کنید به میزان بیشتری آسیب ها و خطرات آن را خنثی کرده اید. یادتان باشد که ترک سیگار قبل از 35 سالگی باعث افزایش امید به زندگی می شود.


 نقل از ضربان زندگی

آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی: اَعراض نفسانی


آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی: اَعراض نفسانی

اَعراض نفسانی (Symptomatic diseases – sensual accident):

ناخوشی. امراض .عبارت از غم وهم و فرح و فزع و خجلت است (غیاث…) شادی و لذت و خشم و اندوه و ترس و ایمنی و اندیشه و امید و آنچه بدان ماند(از ذخیره…) کیفیاتی که عارض نفس شود بتبع انفعالاتی که او راست و آن شش حالت است: غضب، فزع، فرح، غم، هَمّ، خجلت. شادی ها، غم ها، خشمها، و خشنودیها و مانند آنها. اعراض نفسانی، شادیی است و غم و خشم و لذت و ایمنی و ترس و خجلت و اندیشه کارهای درهم و علم های باریک و امیدی و نومیدی و هر یکی را اندر تن مردم اثریست ظاهر، فزون از اثر طعام و شراب و فزون از اثر خواب و بیداری و حرکت و سکون و غیر آن، از بهر آن که طعام و شراب و داروها که مردم خورند هیچ قوی تر و اثر کننده تر از زهر نیست. و بیشتر زهرها تا اندر تن مردم قرار نگیرد و حرارت او در اندرون، اثر نکند، مضرت و فعل او پدید نیاید. و اعراض نفسانی در حال، بی هیچ مهلتی، اثر کند.

نه بینی که اندیشه ای که بر خاطر کسی گذر کند و سخن ها و خبر خوش و ناخوش که بشنود، در حال، اثر آن بر رنگ و روی او پدید آید و حرکات و سکنات او دگرگون شود. پس معلوم شد که اعراض نفسانی را اثر، افزون تر از اثر دیگر سبب ها است. و اعراض نفسانی، بعضی تن مردم را گرم کند و اخلاط و ارواح را در حرکات آورد، چون خشم و شادی و لذت و امیدها و اندیشه کارهای مهم. و بعضی سرد کننده، چون ترس و غم و نومیدی، و گرم کردن خشم، قوی تر از گرم کردن شادی است و سرد کردن ترس، قوی تر از سرد کردن اندوه باشد، و خشم که به اندازه باشد، خون را و قوت روح را و حرارت غریزی را اندر تن بگستراند. و خشم، صفرا را عظیم بجنباند و رنگ روی را بگرداند و زرد کند، و محرور را زیان دارد، و مبرود و مرطوب را سود دارد.

و شادی به اندازه، روح را و حرارت غریزی را اندر تن بگستراند و رنگ روی را بر افروزد و فربه کند و بدین سبب است که بر تن مردم شاد کام اثر پیری کمتر آید. و هر گاه کاری شاد کننده پیش آید، لختی دل گشاده شود و طبع خواهد که بدان حال نزدیک باشد و ادراک را بیشتر کند. و اگر شادی از حد بیرون شود، دل تمام گشاده شود و روح و حرارت غریزی را از بهر استقبال و طلب تمامی آن حال خویش را بیرون افکند، دل همچنان گشاده بماند و غشی کند و باشد که بدین سبب به مفاجات هلاک شود. و اندوه و ترس، خون را و حرارت غریزی را به قعر باز گرداند از بهر آن که طبع خواهد که از آن حال دورتر باشد، و از بهر این است که رخساره غمگین زرد شود. و اگر اندوه و ترس از حد بگذرد، حرارت همه به اندرون دل باز گردد و دل فراهم آرد و حرارت اندر وی خبه شود و بمیرد به مفاجات. و مردن مفاجات به سبب اندوه و ترس کمتر از آن باشد، که به سبب شادی مفرط از بهر آن که حرکت روح، به سبب شادی به سوی بیرون است و سبب اندوه و ترس به سوی اندرون، و حرکت شادی ناگاه و به یکبار باشد، و حرکت اندوه آهسته تر باشد. و خجالت نیز خون و حرارت را بگستراند و لختی رطوبت فرو گذارد و تحلیل کند. و از بهر اینست که در حال، روی سرخ شود و عرق روان گردد و به آخر روی زرد گرداند از بهر آن که حرارت، لختی تحلیل پذیرد. و منفعت ایمنی و امیدواری هم چون منفعت شادی معتدل است، و مضرت ناامیدی همچون مضرت اندوه و خالی بودن از اندیشه، خاطر پراکنده کند و همه قوت ها را و حرارت غریزی را ضعیف کند و رنگ روی بگرداند وبیماری ها زیادت کند، چنان که مشغولی و اندیشه دردهای بیماری ها مشغولی دارد، تا کمتر دل در آن بندد و بدیشان سبکتر شود. و بدین سبب است که سفر کردن و شهرها و کارهای عجب دیدن از بیماری های “عسر” و از “وسوسه” عشق برهاند. و اندر علاج عشق، هیچ کاری سودمند تر از اندیشه کارهای مهم نیست و از خشم کسی که از روی لختی حشمت دارند، سودمند تر است. و هیچ چیز زیان کار تر از بیکاری و اندوهی نیست.

nafsani-telegram

آشنایی با لغات و اصطلاحات طب سنتی اعراض نفسانی خفی علائی مقالات طب سنتی

به نقل از ضربان زندگی

دیابتی ها بیشتر بیماری قلبی می گیرند


دیابتی ها بیشتر بیماری قلبی می گیرند

دیابت یک عامل خطر مهم برای بیماری قلبی به شمار می‌رود. قلب یک فرد دیابتی، یک قلب آسیب‌پذیر و در واقع یک کاسه ترک خورده است که هر لحظه ممکن است بشکند. هنوز هم شایع‌ترین علت مرگ در بیماران مبتلا به دیابت، سکته‌های قلبی است.

فرآوری: نیره ولدخانی – بخش سلامت تبیان

بیماری قلبی

سکته خاموش؛ این اصطلاحی است که پزشکان برای سکته قلبی در بیماران دیابتی به کار می‌برند. سکته قلبی یکی از عوارض بیماری دیابت است. سکته‌های قلبی به‌ نوبه‌ خود دیابت را تشدید می‌کنند و یک دور باطل بین دیابت و سکته قلبی برقرار می‌شود.

دکتر مسعود قاسمی، رئیس انجمن آترواسکلروز ایران در آستانه برگزاری ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در ارتباط با دیابت اظهار داشت:

دیابت یا بیماری قند که ناشی از اختلال متابولیسم یا عملکرد و ساز و کار بدن است، به یک معضل جهانی در زمینه بیماری های بشر امروزی تبدیل شده است.

احساس تشنگی غیر معمول، نیاز به دفع ادرار بیش از اندازه و غیر عادی، همچنین افزایش اشتها و احساس گرسنگی غیر متناسب با فعالیت از علائم رایج و متداول در دیابت است که افراد باید این نشانه‌ها را جدی بگیرند.

انواع بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی مزمن کلیه، زخم های پوستی مقاوم به درمان بویژه در پاها و آسیب بینایی از عوارض دیابت است.

علت فوت با منشأ قلبی در دیابتی ها 2 تا 4 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است. همچنین دیابت به همراه فشار خون بالا، خطر بروز بیماری های قلبی را دو برابر می کند

در فرد سالم که دچار بیماری دیابت نیست، قند مواد غذایی پس از ورود به بدن بواسطه هورمونی بنام انسولین قادر به ورود به سلول‌های بدن برای تولید انرژی است.

دلیل بیماری قند یا دیابت یا بواسطه کم شدن ترشح انسولین از لوزالمعده است و یا عدم توانایی سلول‌های بدن برای استفاده از انسولین  به منظور جذب قند وارده به بدن است و گاهی هم هر دو عارضه با هم برای فرد دیابت پیش می‌آید.

انواع دیابت

بیماری دیابت سه نوع دارد که نوع اول مخصوص کودکان و نوجوانان است و در سنین پایین بروز پیدا می‌کند و غده لوزالمعده توان کافی برای تولید انسولین را ندارد. لذا درمان آن تجویز انسولین بصورت روزانه بر حسب نیاز و تنظیم متناسب قند خون است.

در دیابت نوع دو که در ابتدای بیماری میزان ترشح انسولین از لوزالمعده کافی بنظر می‌رسد، سلول‌ها با شروع مقاومت در پاسخ به انسولین عملا قند خون کمتری جذب می‌کنند. لذا قند در خون بالا می‌‌رود، در حالی که قند درون سلول‌ها پایین است. وزن بالا، کاهش فعالیت های ورزشی و البته وجود عوامل ژنتیکی مسبب بروز دیابت نوع دوم که به دیابت بزرگسالان هم معروف است، بحساب می‌آیند.

دیابت زمان بارداری نوع سوم است که  این نوع از دیابت در عده ای از زنان باردار که سابقه دیابت ندارند و پس از بارداری قند خونشان به حالت طبیعی بر می‌گردد اطلاق می‌شود. البته هنوز علت دقیق این نوع دیابت مشخص نشده است.

کاهش وزن، رژیم غذایی کم شیرین، عدم مصرف سیگار، کنترل فشار خون و مراقبت از بهداشت پاها اقدامات مناسب برای پیشگیری از دیابت بزرگسالان و یا کاهش عوارض آن نزد فرد مبتلا به شمار می‌رود.

آمار مبتلایان به دیابت در جهان  420 میلیون نفر است. 90 درصد این گروه مبتلا به نوع دوم یا همان دیابت بزرگسالان هستند. همچنین آمار نشان می‌دهد که حدود کمتر از 10 درصد مردم ساکن در کره زمین دچار دیابت می‌شوند.

بیشترین علت مرگ دیابتی ها

روزی 30 دقیقه فعالیت بدنی انجام دهید. مثلا نیم ساعت پیاده‌روی کنید یا بعد از هر وعده‌ی غذایی، 10 دقیقه پیاده روی کنید

قاسمی با بیان اینکه هر سال حدود پنج میلیون نفر در اثر دیابت فوت می‌کنند، بیان داشت: مخارج درمان و پیشگیری از دیابت در هر سال بیشتر از 600 میلیارد دلار است. همچنین بیماران دیابتی بالای 65 سال احتمال حوادث قلبی بسیار بیشتری دارند، بطوری که تا مرز هفتاد درصد این بیماران دلیل فوتشان قلبی است.

20 درصد علت مرگ در بیماران دیابتی به دلیل سکته مغزی می باشد و علت فوت با منشأ قلبی در نزد دیابتی ها 2 تا 4 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است. همچنین دیابت به همراه فشار خون بالا، خطر بروز بیماری های قلبی را دو برابر می کند.

در بیماران دیابتی افزایش کلسترول خون شیوع بیشتری دارد و در صورت افزایش کلسترول خون خطر بیماری قلبی بسیار بیشتر می‌شود؛ البته کاهش وزن و ورزش موجب اثرات بسیار مفید در فرد مبتلا به دیابت همچون کاهش قند و فشار خون، کاهش خطر آنفارکتوس قلبی و کاهش خطر سکته مغزی می‌شود.

قاسمی در ارتباط با ورزش‌های مفید جهت مقابله با دیابت گفت: حداقل 30 دقیقه در روز برای دست کم پنج روز در هفته راهپیمایی یا معادل آن همچنین حدود 25 دقیقه برای سه روز در هفته ورزش هوازی سریع برای کسانی که پزشک مجاز دانسته، می‌تواند در مقابله با دیابت مؤثر باشد.

گفتنی است؛ ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد 14 و 15 بهمن در پژوهشگاه نیرو برگزار می‌شود.

راه های پیشگیری از سکته مغزی و قلبی در بیماران دیابتی

– قندخون‌تان را کنترل کنید. اگر برای کنترل قندخون‌تان دارو تجویز شده است، حتماً آن را مصرف کنید. برای اطمینان از سطح قندخون، حداقل سالی دوبار تست هموگلوبین AC1 را انجام دهید. در این تست میزان گلوکز متصل به گلبول‌های قرمز خون مشخص می‌شود، که یکی از نشانه‌های کنترل قند خون در سه ماه گذشته است (میزان آن باید کمتر از 7 درصد باشد). برای اطمینان بیشتر می‌توانید میزان قندخون روزانه را با دستگاه‌ خانگی کنترل قندخون بسنجید (عدد آن پیش از صرف غذا باید بین 90 تا mg/dL130  و یک تا دو ساعت پس از صرف غذا کمتر از mg/dL180  باشد.)

استفاده دوز پایینی از آسپرین، خطر حمله قلبی و مغزی را تا اندازه‌ای کاهش می‌دهد. البته استفاده از آسپیرین برای همه مناسب نیست، پس بهتر است پیش از استفاده از آن با پزشک مشورت کنید

– روزی 30 دقیقه فعالیت بدنی انجام دهید. مثلا نیم ساعت پیاده‌روی کنید یا بعد از هر وعده‌ی غذایی، 10 دقیقه پیاده روی کنید. برای بالا رفتن از آسانسور استفاده نکنید و از پله‌ها بالا بروید. سعی کنید برای خرید، بدون اتومبیل به بازار بروید یا حداقل آن را دورتر از محل خرید پارک کنید.

– غذاهای سالم بخورید. نانی که از غلات سبوس دار تهیه شده مصرف کنید . حبوبات، میوه و سبزی بخورید و غذاهای حاوی کلسترول و چربی اشباع را از رژیم غذایی‌تان حذف نمایید. 

– فشار خون‌تان را اندازه‌گیری کنید. به طور منظم فشارخون‌تان را اندازه‌گیری کنید. عدد آن باید کمتر از 80 روی 130 باشد. بهتر است دستگاه اندازه‌گیری فشار خون در منزل داشته باشید.

– اگر اضافه وزن دارید، وزن‌تان را کم کنید. با استفاده از رژیم غذایی علمی، وزن‌تان را کاهش دهید. رژیم غذایی باید در عین اینکه تمام مواد مورد نیاز بدن را تامین می‌کند، قند خون را نیز در سطح مجاز حفظ کند.

– سیگار نکشید. اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید این عادت را کنار بگذارید. اگر موفق نشدید، ناامید نشوید و تصور نکنید قادر به ترک سیگار نیستید. روش‌های بسیاری برای ترک سیگار وجود دارد، اما باید بارها و بارها آنها را بکار ببندید تا سرانجام موفق شوید.

– کلسترول خون‌تان را اندازه‌گیری کنید. حداقل سالی یکبار آزمایش کلسترول خون انجام دهید.

– در مورد استفاده‌ی روزانه از قرص آسپیرین با پزشک‌تان مشورت کنید. استفاده دوز پایینی از آسپرین، خطر حمله قلبی و مغزی را تا اندازه‌ای کاهش می‌دهد. البته استفاده از آسپیرین برای همه مناسب نیست، پس بهتر است پیش از استفاده از آن با پزشک مشورت کنید.


منابع :

روابط عمومی انجمن آترواسکلروز ایران

پارسی طب

سیمرغنقل از ضربان زندگی